Athletic Schedules

2019-2020 High School Basketball Schedule

Date Location Opponent
Nov. 22 Away Dover
Dec. 3 Away Crescent
Dec. 5-7 Tourney Pioneer
Dec. 10 Home Drummond
Dec. 17 Home Okarche
Dec. 20 Away Thomas
Jan. 7 Away Cashion
Jan. 9-11 Tourney 3 Rivers Con.
Jan. 17 Home Hennessey
Jan. 21 Home Fairview
Jan. 23-25 Tourney Miami
Jan. 28 Away Waukomis
Jan. 31 Away Pawnee
Feb. 1 CNBC Watonga
Feb. 4 Away Pioneer
Feb. 7 Home Morrison
Feb. 10 Home Dover
*Jan 17th – HC
* Feb 10th – SN

2019-20 Middle School Basketball Schedule

Date Location Opponent Start Time
Nov. 11 Home Enid 2 games 6:30
Nov. 18-23 Cimarron Tournament
4 Games 4:30
Dec. 2 Home Garber 2 games 6:30
Dec. 5 Home Crescent 2 games 6:30
Dec. 12 Away Pioneer 2 games 6:30
Jan. 7 Away Cashion 2 games start @ 4 before varsity
Jan. 13 Away Waukomis 4 Games start @ 4
Jan. 16 Home Watonga 4 Games Start @ 4:30
Jan. 20 Away Fairview 4 games Start @ 4
Jan. 27 Home Fairview 4 games Start @ 4
Jan. 30 Away Enid 2 Games 6:30
Feb. 3 Away Watonga 4 Games Start @ 4:30
Feb. 6 Away Canton 2 Games Start @ 4:30
Order of Games when 4 games, played consecutively based on start time
B – Girls
B – Boys
A – Girls
A – Boys

High School Baseball 2020

Date Opponent V / JV Time
2/29 vs Kremlin 2-5 1:00
3/2 @ Waukomis (3 way) 2-7 6&8
3/3 @ Cimarron 7 4:30
3/5 vs Ringwood 7-5 4:30
3/9 @ Mooreland 7 5:00
3/12 @ Waukomis 7 4:30
3/14 @ Liberty 2-7 11:00
(Liberty & Keota)
3/16-20 spring break
3/23 vs OCA 7 5:00
3/24 @ SW Covenant 7 4:30
3/27 vs Alva 7-5 4:30
3/30 vs Medford 7-3 4:30
3/31 vs Fairview 7-5 4:30
4/2 @ Crossings 7-3 5:00
4/3 vs Hennessey 7 5:00
4/6 vs Pioneer 7-5 4:30
4/9-11 Garber Tourn 2-2-1 TBA
4/13 @ Ringwood 7-5 4:30
4/16-18 Merrifield Tourn 2-2-1 TBA
4/23-25 Districts TBA
4/30-5/2 Regionals TBA
5/7-9 State TBA

Middle School Baseball 2020

Date Opponent Innings Time
3/3 vs Garber 2-5 4:30
3/9 vs Hennessey 2-5 4:30
3/10 @ Pioneer 2-5 4:30
3/12 @ Waukomis 1-5 4:30
3/26 vs SW Covenant 2-5 5:00
3/27 @ Covington Douglas 2-5 4:30
3/30 @ Medford 2-5 4:30
4/2 vs Crescent 2-5 5:00
4/6 @ Ringwood 2-5 4:30
4/7 vs Crossings 2-5 4:30
4/9-11 @ Pioneer Tournament 3 TBA
4/14 @ Kremlin 2-5 4:30
4/21 vs Ringwood 2-5 4:30

High School Track Meets 2020

Date Location
13-Mar Cherokee
27-Mar Covington-Douglas
3-Apr DCLA
7-Apr OBU
17-Apr Laverne
24-Apr Watonga
2-May Regionals
May 8-9 State

Middle School Track Meets 2020

Date Location
23-Mar Covington-Douglas
25-Mar Covington-Douglas 6th
31-Mar Watonga
6-Apr Okeene
13-Apr Medford
24-Apr Watonga

High School Slow Pitch 2020

Date Opponent   Time
3/3 Vs Covington- Douglas JH/HS 4:30
3/6 Covington- Douglas Festival TBA
3/10 @ Kremlin-Hillsdale JH/HS 4:30
3/12-14 Ringwood Tournament TBA
3/30 @ Cherokee JH/HS 4:30
4/7 Vs. Kremlin-Hillsdale JH/HS 4:30
4/9 Morrison Festival TBA
4/13 @ Glencoe JH/HS 4:30
4/14 @ Ringwood 5:30
Vs. Fargo
4/16-18 @ Kremlin-Hillsdale Tournament TBA
4/21 @ Fairview 5:30
Vs. Glencoe
4/23-25 Districts TBA
4/30-5/2 Regionals TBA
5/7-9 State TBA

Middle School Slow Pitch 2020

Date Opponent Time
3/3 Vs. Covington- Douglas 4:30
3/10 @ Kremlin-Hillsdale 4:30
3/30 @ Cherokee 4:30
4/2 Vs. Ringwood 4:30
4/3-4 @Ringwood Tournament 4:30
4/7 Vs. Kremlin-Hillsdale 4:30
4/13 @ Glencoe 4:30
4/20 @ Ringwood 4:30

HS Tennis 2020

March 10th – Rother Cup (OKC)
March 12th – PSO in OKC
March 30th – Enid Invitational
April 2nd – Stillwater
April 13th – Guthrie (Girls)
April 15th – Guthrie (Boys)
April 20th – OBA quad
April 25th – Saturday Ponca City Big Daddy

May 4th – Regionals Girls
May 8-9th – State Girls
May 11th – Regionals Boys
May 15-16th – State Boys

Middle School Tennis 2020

Monday, March 2nd – Ponca City Qualifier – Boys

Tuesday, March 3rd – Ponca City Qualifier – Girls

Monday, April 6th – Heritage Hall Qualifier – Girls

Tuesday, April 7th – Heritage Hall Qualifier – Boys

Wednesday, April 15 – Western Heights (at Earlywine Tennis Center) – Boys and Girls

Saturday, April 25th – Heritage Hall – Boys and Girls

Monday, April 27th – Ponca City Invitational – Boys and Girls