Athletic Calendar

For complete season calendars for each sport, click on the tabs below.

2018-19 Basketball Schedule

Times: Girls 6:30 / Boys 8:00

November

27       @ Frontier

30       Home vs Garber

December

1            @ Morrison

6-8        @ Pioneer Tournament

11          @ Drummond

14          Home vs. Thomas

15          Home vs. Crescent

January

4            @ Okarche

8            Home vs. Cashion

10-12    Tournament @ 3 Rivers Con.

18          @ Hennessey

22          @ Fairview

24-26    NEO Tournament  @ NEO A&M College

29          Home vs. Waukomis

February

1            Home vs. Pawnee – Homecoming

2           @CNB vs Watonga

5            Home vs. Pioneer – Senior Night

 

Nov. 5 Away Enid 1 game Girls (Waller) 6:00
Nov. 8 Away Enid 1 game Boys (Waller) 6:00
Nov. 13-18 Away Cimarron Tournament TBA
Nov. 19 Home Watonga 4 games = Girls B / Boys B / Girls A / Boys A 4 games times = 4:30/5:30/6:30/7:30
Nov. 26 Away Garber 2 games = Girls A / Boys A 2 games times = 6:30 / 7:30
Nov. 29 Home Pioneer 2 games = Girls A / Boys A 2 games times = 6:30 / 7:30
Dec. 3 Away Watonga 4 games = Girls B / Boys B / Girls A / Boys A 4 games times = 4:00/5:00/6:00/7:00
Dec. 13 Away Crescent 2 games = Girls A / Boys A 2 games times = 6:30 / 7:30
Jan. 14-19 Away Cashion/Crescent Tournament TBA
Jan. 8 Away Cashion 2 games; start @ 4 before varsity 4:00
Jan. 21 Home Fairview 4 games = Girls B / Boys B / Girls A / Boys A 4 games times = 4:00/5:00/6:00/7:00
Jan. 28 Away Fairview 4 games = Girls B / Boys B / Girls A / Boys A 4 games times = 4:00/5:00/6:00/7:00
Jan. 31 Home Enid 2 games = Girls A / Boys A 2 games times = 6:30 / 7:30
Feb. 4 Home HFC 3 games 4:00

2019 High School Baseball Schedule

Date Opponent V / JV Time
2/26 vs Medford 7 3:30
3/4 vs Crossings 7-5 4:00
3/5 @ Watonga 7-5 4:30
3/7 vs Kremlin 7 4:30
3/8 @ OCA 7 4:30
3/11 vs Crescent 7-5 4:30
3/12 @ Crescent 7-3 4:30
3/14 vs Waukomis 7 4:30
3/16 @ Oklahoma Union 2-7 11:00
(OK Union & Ketchum)
3/18-22 spring break
3/25 @ Ringwood 2-5 (DH) 4:30
3/26 vs Fairview 7-5 4:30
3/28 TBD
3/29 @ Crossings 7-3 4:30
4/1 @ Pioneer 7-5 4:30
4/2 vs Cimarron 7-3 4:30
4/4 @ Alva 7-3 4:30
4/9 vs Henessey 7 5:00
4/11-13 Merrifield Tourn 2-2-1 TBA
4/15 @ Covington Douglas 7-3 4:30
4/18-19 Districts TBA
4/25-27 Regionals TBA
5/2-4 State TBA

2019 High School & Middle School Slowpitch Schedule

Dates and meets are subject to change

Note: When Varsity Followed by MS, game time is 1hr after.  

March 4 – vs Covington-Douglas  (Home) MS @4:30pm followed by Varsity

March 5 – @Kremlin MS @4:30pm followed by Varsity

March 8 – Covington-Douglas Festival – HS Only

March 12 – Fairview (Home) MS @4:30pm followed by Varsity

March 14 -16 – Ringwood Spring Swing Tournament @Kellet (Enid) TBA HS Only

March 26 – @Cimarron (Still working on details)

March 28-30 – Cimarron Tournament @Lahoma TBA HS Only

April 1 – @Garber MS @4:30pm followed by Varsity

April 4 – vs Cherokee (Home) MS @5pm followed by Varsity(possible senior night)

April 5 – Fargo Tournament @Fargo TBA HS Only

April 9 – 3-way (Home) w/ Ringwood @4pm & Fargo @6:30pm HS Only

April 11-12 – Morrison Festival TBA HS Only

April 15 or 16 – Looking for Game

April 18-20 – Districts

April 25-27 – Regionals

 

 

2019 High School Tennis

March 4 – Bixby (team style)

March 9 – Ponca City Big Daddy Tournament

March 12 – Rother Cup (OKC)

March 14 – PSO (OKC)

March 25 – Enid High Tennis Tournament

April 4 – Stillwater

April 9 – Lawton Mac (JV)

April 15 (B), 17 (G) – Guthrie 16 Team Tournament (OKC)

April 22 – OBA

April 29 – Girls Regionals

May 3-4 – Girls State

May 6 – Boys Regionals

May 10-11 – Boys State

2019 Middle School Tennis

 

March 7 – Bixby (Girls)

March 8 – Bixby (Boys)

 

March 11  – Ponca City (Boys)

March 12 – Ponca City (Girls)

 

April 1 – Heritage Hall (Girls)

April 2 – Heritage Hall (Boys)

 

April 18/19/20 – Heritage Hall (Deciding on date due to Easter)

 

April 22 – Ponca City (Both)

 

Western Heights? Hasn’t given a date yet. They will after football season.

2018 High School Track Schedule

March 15 – Cherokee

March 29 – Covington-Douglas

April 5 – Okenene

April 12 – Medford

April 19 – OBU

April 22 – Covington-Douglas

April 27 – Regionals

May 3-4 – State